Кримінал на «Чернігівторфі»

Чернігівська місцева прокуратура відкрила кримінальне провадження за ознаками злочину, передбаченого частиною 1 статті 206 Кримінального кодексу України. Виконуючого обов’язки директора ДП «Чернігівторф» Петра Слуценка підозрюють у протидії законній господарській діяльності державного підприємства.

Так, за наказом чиновника бухгалтерія держпідприємства не реєструє податкові накладні філії «Смолинський торфозавод», а перераховані заводом гроші для реєстрації ПДВ (податку на додану вартість) Петро Слуценко забирає на чималі зарплати собі та своїм заступникам. З цього приводу профспілкова організація працівників «Чернігівторфу» заявила про злочин до прокуратури.

На переконання її лідера Андрія Страхова, йде штучне нарощування боргів та доведення підприємства до банкрутства. Все це відбувається під мовчання і навіть сприяння органів державної влади.

«Цієї п’ятниці, 4.12.2020 року, відбулася тематична зустріч у приміщенні Чернігівської ОДА, на яку були запрошені директор філії «Смолинського торфозаводу» Валентина Огієнко та я, – говорить голова профспілки ДП «Чернігівторф» Андрій Страхов. – Передбачалося, що зустріч відбудеться з головою Чернігівської облдержадміністрації Анною Коваленко, однак захід проводили її заступники Віталій Загайний та Олександр Савченко».

У зв’язку з цим Андрій Страхов демонстративно покинув залу, оскільки, на його переконання, присутні в залі люди, зацікавлені у банкрутстві держпідприємства та його подальшому «розпилу».

«Пан Загайний не однарозово проявляв свою публічну позицію на користь продажу торфозаводів і за рік перебування при владі не зробив нічого для підтримки місцевих енергетичних підприємств. Це – не державний муж, а прислужник приватного капіталу, – пояснює голова профспілки. – Складається стійке враження того, що Загайний явно лобіює інтереси приватних груп, зацікавлених у скупці наших родовищ і знищенні енергетичного потенціалу області».

Присутню на зібранні директора Смолинського торфозаводу Валентину Огієнко здивувала позиція керівника регіонального управління Фонду держмайна Валерія Йовенка, який наголошував на без альтернативності приватизації, знаючи про те, що більшість боргів на ДП «Чернігівторф» є фіктивними і створеними штучно, а сама передача держпідприємства до ФДМУ була незаконною.  

Разом із тим на самому торфозаводі боргів немає – ні по зарплатах, ні по енергоносіях!

«Ми навіть за електроенергію перераховуємо на перед, – говорить Валентина Огієнко. – На жаль, через політику Чернігівторфу та абсолютну відсутність роботи його менеджменту, наше підприємство працює на половину потужності, – продовжує директор заводу. – Ми можемо виготовляти півтори тисячі тонн брикету щомісяця, а продаємо тільки половину. Ні керівництво «Чернігівторфу», ні профільні заступники голови ОДА не зробили нічого для того, щоб наші підприємства працювали на повну потужність. Ситуація на Ірванцівському торфозаводі взагалі критична – там масово звільняють людей, оскільки немає реалізації продукції. Все це – провал роботи менеджменту, а точніше сказати – свідоме знищення державних заводів».

На переконання директора Смолинського торфозаводу, у разі відсутності належних кадрових рішень заводи чекає зупинка та банкротство. Адже після нового року у філій закінчується термін довіреності від ДП «Чернігівтоф», а діючий директор держпідприємства неодноразово з допомогою зв’язків у виконавчій службі намагався незаконно заблокувати рахунки заводам. Відтак, відсутність довіреності означатиме те, що всі гроші, зароблені заводами, осідатимуть на ДП «Чернігівторф».

«Повториться ситуація, яка була до 2015 року, – каже Валентина Огієнко. – Тоді люди по пів року не отримували зарплат, заводам відключали електроенергію. Все це призведе до повної зупинки виробництва і знищення галузі».

Разом із тим директори і трудові колективи заводів не втрачають надії на те, що нова очільниця Чернігівської ОДА вивчить ситуацію та дасть новий поштовх для розвитку галузі.

«Надія тільки на Анну Коваленко, – коментує Андрій Страхов. – Доки Загайний буде водити чорними входами Слуценка, ситуація на підприємствах не зміниться. Торфозаводам потрібне професійне керівництво і ефективний менеджмент. Сподіваємось, держава нас почує».

Досудове розслідування у кримінальній справі щодо протидії законній діяльності держпідприємства здійснюють слідчі Чернігівського РВП ЧВП ГУНП.